ciąża owiec - i jak określić, jaka długość: zrozum wszystkie szczegóły (2024)

Jeśli chodzi o owce, hodowcy żywego inwentarza mają wiele pytań, a najczęstsze to: jak długo chodzi ciężarna owca, ile jagniąt może urodzić, czy do porodu potrzebna jest pomoc człowieka?Wszystkie te punkty należy dokładnie zrozumieć, jeśli zdecydujesz się zaangażować w taką gałąź rolnictwa, jak hodowla owiec, aby wiedzieć, jakie działania podjąć w zależności od zaistniałej sytuacji.

Hodowla owiec to lukratywny biznes.Wszakże od tych zwierząt można dostać nie tylko mięso, ale także mleko, wełnę, słomę.W takim przypadku oprócz warunków przetrzymywania konieczne jest zbadanie cech reprodukcji.Dla początkującego hodowcy ważne jest, aby wiedzieć, że do zapłodnienia stada setek owiec potrzeba tylko 2-3 dobrych 2-4-letnich samców.Sugeruje to, że duża liczba owiec nie jest potrzebna.

Ciąża owcy: jak ją ustalić i jak długo to trwa?

Skąd wiesz, że świnia jest w ciąży i jak długo trwa jej ciąża?

Ciąża to ważne wydarzenie w życiu każdego stworzenia, zarówno człowieka, jak i zwierzęcia.Ale w niektórych sytuacjach zdarza się, że trzeba dokładnie określić jego obecność.Na przykład ludzie, którzy hodują owce, są zainteresowani czasem zajścia w ciążę.Powinieneś także wiedzieć, kiedy i jak rozpocząć inseminację.

Hodowla owiec wymaga informacji, funduszy, przestrzeni i oczywiście owiec.Stado składające się z setek samic wymaga zaledwie kilku samców, które osiągnęły wiek 2-4 lat.

Okres dojrzewania u owiec rozpoczyna się średnio w wieku około 7 miesięcy (od 6 do 8 lat).Jednak dla zdrowego potomstwa pożądane jest, aby samica osiągnęła wiek półtora roku.Wynika to z faktu, że organizm nie jest jeszcze gotowy do wcześniejszej ciąży i porodu.Czas rozpoczęcia polowania (dojrzewania jaj) zależy od warunków klimatycznych miejsca przebywania zwierzęcia.Zwykle trwa od ostatniego miesiąca lata do stycznia.W tym czasie można przeprowadzić inseminację.Można stwierdzić, że owca jest gotowa, po tym, że jej genitalia się powiększyły i można z niej wydzielać śluz.

Ważnym punktem jest przygotowanie do krycia.Zwierzęta muszą być zdrowe i otrzymywać odpowiednią ilość pokarmu i składników odżywczych.Niektóre rasy zalecają przycinanie na miesiąc przed zapłodnieniem.Należy pamiętać, że wybrane do tego zwierzęta muszą być czasowo odseparowane od reszty stada.

Doświadczeni hodowcy owiec mówią o stosowaniu sztucznego zapłodnienia.Na korzyść tej procedury przytaczają statystyki, że po niej liczba ciężarnych owiec jest większa niż w procesie naturalnym.Ponadto ta metoda pozwala uniknąć blisko spokrewnionych krzyżówek.

Jak długo trwa ciąża?

Po udanej inseminacji pojawia się całkowicie logiczne pytanie, ile miesięcy trwa ciąża u owcy?Nie ma dokładnej odpowiedzi na to pytanie.Wpływa na to wiele czynników: klimat, wiek, pierwsza ciąża itp.Jednak średnio owce zachodzą w ciążę przez prawie 5 miesięcy.Niektórzy hodowcy owiec nazywają dokładniejszą datę: samica nosi płód przez 145 dni, wahania w terminach mogą wynosić do 5 dni.W tym czasie musisz mieć czas na przygotowanie się do przyszłych narodzin.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (2)

Ile jagniąt może być w potomstwie?

Jeśli owca została zapłodniona w celu hodowli zwierząt, to zrozumiałe, że właściciel troszczy się o ilość i jakość przyszłego potomstwa.Aby dzieci były zdrowe, musisz wybierać tylko zdrowe i silne zwierzęta do krycia, a także zmieniać samca do inseminacji co dwa lata.

Najczęściej w potomstwie jest 1-2 jagnięta, ale niektóre rasy dają do 5 młodych na ciążę.Trzeba jednak pamiętać, że nawet takie owce nie będą rodzić w takiej liczbie w każdym sezonie.Zwierzęta potrzebują czasu na regenerację i odpoczynek.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (3)

Sztuczne zapłodnienie

Jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadza się sztuczne zapłodnienie owiec.Ten rodzaj nawożenia uważany jest za najwyższej jakości, wykonywany jest przez specjalistów przy pomocy odpowiednich urządzeń.Aby w ten sposób zapłodnić owcę, w okresie polowań umieszcza się ją w kojcu, który znajduje się w pomieszczeniu o temperaturze + 20 … + 24˚С.Zanim plemnik zostanie wstrzyknięty do macicy, sprawdzana jest jego jakość i stan zdrowia.Następnie owce są znakowane specjalną farbą i wypuszczane do stada.Aby poprawić wynik, zabieg powtarza się co drugi dzień, podczas gdy owca musi pozostać w rui.Po obserwacji zwierzęcia.Jeśli brylant nie został zapłodniony podczas pierwszego polowania, możesz chcieć nawozić po 3 tygodniach.Jeśli nie zostanie zapłodniona podczas drugiego polowania, może stać się bezpłodna (nie będzie mogła zapłodnić).

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (4)

Niezależnie od wybranej metody krycia, sztuczne zapłodnienie ma swoje pozytywne strony.Ta metoda jest pożądana, jeśli nie ma barana hodowlanego.Ponadto plemniki podczas sztucznego zapłodnienia są zużywane bardziej ekonomicznie.W tym przypadku ta sama objętość wystarczy do zapłodnienia większej liczby owiec.

Co może wpływać na synchronizację?

Długość okresu owocowania zależy również od diety zwierzęcia.W okresie ciąży procesy metaboliczne owiec ulegają przyspieszeniu, wzrasta zapotrzebowanie na wyższe dawki pokarmu dla powstania i rozwoju płodu wewnątrzmacicznego.Uwzględniono również komponent jakościowy diety kociej owcy.Ponieważ zapotrzebowanie kobiety na białka, witaminy i pierwiastki śladowe wzrasta (w ostatniej trzeciej ciąży).

opinia eksperta

Zareczny Maksym Waleriewicz

Agronom z 12-letnim stażem.Nasz najlepszy ekspert w dziedzinie kabin.

Jeśli dieta jest zła, samica słabnie, nie przybiera na wadze, a zarodki również otrzymują mniej składników odżywczych.Dlatego okres, w którym owce niosą jagnięta, może zająć kilka dni, zanim owoce osiągną pożądaną wagę.

Płodność owiec, terminowe narodziny zdrowego potomstwa obserwuje się, gdy zwierzęta pasą się na młodej trawie, która jest bogata w użyteczne i aktywne substancje.Jeśli ciąża wystąpi w okresie strat, wówczas owce otrzymują paszę odżywczą i kiszonkę.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (5)

Funkcje karmienia i pielęgnacji

Delikatne samice wymagają starannej opieki i karmienia.Przed porodem lub jagnięciną owce są strzyżone, blisko oczu, wymion i nóg.Ma to na celu uproszczenie samego porodu, a także ułatwienie dziecku dotarcia do sutków i mleka.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (6)

Ważnym punktem w procesie ciąży jest odpowiednie żywienie zwierzęcia.Jeśli pożywienia jest za dużo, płód (lub kilka) będzie zbyt duży, a poród będzie trudniejszy i dłuższy.Przy braku składników odżywczych zarówno matka, jak i dziecko będą słabe.

Jeśli ciąża wystąpi w miesiącach letnich, zwierzę będzie miało dość tego, co zjada podczas spaceru po łące.Czasami wskazane jest uzupełnienie ich na noc w minerały, otręby.Zaleca się również dodanie do karmnika soli kuchennej.Do 15 gramów na osobę.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (7)

Nie zaleca się karmienia owiec produktami, które mogą powodować fermentację w jamie brzusznej.Ponieważ jest to obarczone niepożądanymi konsekwencjami, aż do poronienia włącznie.

W paszach dla owiec wyróżnia się następujące podczęści.

soczyste jedzenie.Zwykle obejmuje to różne zioła, które zwierzę zjada samodzielnie podczas spaceru lub można je wsypać do karmnika.Przydatna będzie koniczyna, babka lancetowata, koniczyna słodka, pokrzywa, mniszek lekarski, rumianek.Mogą to być również chwasty.Wskazane jest jednak chodzenie w czasie, gdy rosa opuściła już liście, a także przy suchej pogodzie, ponieważ rosa i deszcz na liściach lub trawie roślin może powodować fermentację w żołądku.Konieczne jest upewnienie się, że zwierzęta nie zjedzą trującej rośliny - cykuta, glistnik lub narkotyk, a nawet konwalia mogą doprowadzić do śmierci.

 • Część korzenia (buraki, ziemniaki, marchew).Korzystnie wpływają na skład i ilość mleka u samic.Jednak lepiej podawać przetworzone ziemniaki (gotowane lub pieczone), podczas gdy reszta warzyw jest dobra świeża.Następnie zwierzę otrzyma witaminy i przysmak.Są szczególnie dobre zimą, kiedy nie ma świeżej trawy, a większość pożywienia to siano.
 • Melony i dynie.Owce bardzo je lubią, jest też źródłem witamin i mleka zwierzęcego.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (8)

Gruby postęp.Zwierzęta zwykle zarażają się nią w okresie zimowym, kiedy kończy się soczystość.

Obejmuje:

 • Słoma.Kobieta w ciąży powinna zjadać średnio pół kilograma słomy dziennie.Zwierzętom nie należy podawać dużo słomy, ponieważ zawiera ona niewiele składników odżywczych i użytecznych substancji.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (9)

 • Dziś wieczorem.Siano to pół kilograma naturalnych zbóż, a także około 300 gramów siana z roślin strączkowych.Siano można zbierać z różnych roślin, np. trawy pszenicznej, koniczyny, koniczyny słodkiej.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (10)

 • Suplementy mineralne.Zwierzę potrzebuje 15 gramów dziennie.Może to być kreda, kości zmiażdżone w mące, zwykła lub jodowana sól, specjalne dodatki «Felucen».
 • Zboża i mieszanki paszowe: do 300 gramów dziennie.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (11)

Nie zapomnij o wodzie – musi być świeża, w wystarczającej ilości, o komfortowej temperaturze.Zmieniaj go co najmniej 2 razy dziennie.

ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (12)

  Główna część przypada na soczyste jedzenie - około 3 kilogramów.Oczywiście ilość jedzenia zależy od wielu parametrów.Jest to rasa zwierzęcia, jego waga i wiek, liczba płodów, wiek ciążowy, pogoda i warunki pogodowe, a także pora roku.

  ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (13)

  Trzeba pamiętać, że na kilka dni przed samym porodem samica może odmówić jedzenia i poszukać ustronnego miejsca.Nie powinieneś tego robić na siłę.Lepiej poczynić ostatnie przygotowania.

  Ciąża i przygotowanie do porodu.

  W porównaniu z innymi zwierzętami gospodarskimi narodziny owcy są ciche.Gotowość maciorek do jagniąt można ocenić po zwiększeniu i puchnięciu objętości wymienia, przy czym uwagę zwraca się również na część miednicową.

  ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (14)

  W takim przypadku miednica opada, a więzadła rozluźniają się.Oprócz tych objawów obserwuje się pogrubienie ogona - staje się on bardziej miękki, skóra pod nim ulega zapaleniu, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie.U owiec brzuch zwisa ciasno, zewnętrzne narządy płciowe puchną.Przed narodzinami baranka zwierzę zachowuje się niespokojnie, następuje utrata apetytu.W przypadku zauważalnej zmiany w zachowaniu ciężarną owcę należy przenieść w spokojne miejsce (oddzielne pomieszczenie).Gdy samica zostanie sama, zacznie badać terytorium, poczuje zapach ścian.

  Kiedy owca zaczyna siać, oznacza to, że poród się rozpoczął.

  Pod koniec okresu ciąży musisz być przygotowany.W takim przypadku musisz wiedzieć, jak długo owca jest w ciąży, co pozwoli ci obliczyć przewidywany dzień porodu.Po zapłodnieniu przez barana macica nosi jagnię przez 145 dni.Jednak ten okres może się nieznacznie skrócić lub wydłużyć w zależności od rasy i innych czynników.Przygotowanie do procesu należy przeprowadzić 10 dni przed rozpoczęciem porodu.Przydzielona sala porodowa powinna być izolowana, do czego można użyć słomianej ściółki.Temperatura w pomieszczeniu powinna być utrzymywana w zakresie + 3 … + 12˚С, przy wilgotności powietrza 75–80%.

  Czas trwania ciąży zależy od następujących czynników:

  • warunki karmienia;
  • wyścigi
  • liczba owoców i płeć;
  • ilość poprzednich dostaw.

  Hodowcy często zadają pytanie: ile jagniąt może przynieść owca?Maciorki mogą nosić od 2 do 5 jagniąt, co w pewnym stopniu zależy również od rasy.Bezpośrednio przed porodem ścina się wełnę ciężarnej owcy w pobliżu wymienia, co lekko rozchyla strzyki i usuwa ich zanieczyszczenia.Włosy są przycinane w pobliżu oczu, na wewnętrznej stronie ud iw pobliżu odbytu.

  ovejas embarazo - y cómo determinar qué longitud: comprender todos los detalles (15)

  Ciężarna owca musi otrzymywać zbilansowaną i wysokiej jakości dietę, a przekarmianie macicy jest szkodliwe.Doprowadzi to do tego, że owoce będą duże, a owce nie będą mogły puścić.Przez ostatni miesiąc dieta powinna składać się ze szklanki owsa i siana.Ogólnie przyjmuje się, że przed wycieleniem zapotrzebowanie na paszę u owiec wzrasta do 70%.

  Właściwy czas krycia

  Owce mogą zajść w ciążę od 7 miesiąca życia.Ale zootechnicy zalecają organizowanie pierwszego krycia dla samic w wieku od 1 do 1,5 roku.Wczesna ciąża negatywnie wpływa na produkcję mleka.Najlepszy wiek do krycia to 18 miesięcy.A idealny czas krycia zależy od pogody i warunków w gospodarstwie.Maciorki zazwyczaj łączą się w pary we wrześniu-październiku, aby rodzić w lutym-marcu.

  Im dłuższe lato, tym później można rozpocząć krycie.Hodowcy owiec preferują owce zimowo-wiosenne z następujących powodów:

  • wzrasta płodność kobiet;
  • baranki mają szansę nabrać sił przed kolejną zimą;
  • baranki mają czas urosnąć, kiedy pasą się owce.

  Zwiastun zbliżających się narodzin

  Na dwa dni przed wycieleniem owce wykazują widoczne oznaki porodu.O ciąży można dowiedzieć się:

  • powiększone wymię;
  • opuchnięte sutki;
  • bardzo zapadnięty brzuch;
  • obrzęk narządów płciowych;
  • niespokojne zachowanie.

  Na kilka godzin przed porodem zwierzę całym swoim wyglądem i zachowaniem zapowiada rychłe nadejście.Owca leży na boku, jęczy, rozgląda się.

  Oznaki zbliżającego się porodu u owcy opisano w poniższym filmie:

  Proces porodu i jak rodzić

  Ocielenie owiec jest stosunkowo szybkie i łatwe.Pomoc człowieka nie jest w ogóle wymagana lub jest minimalna.Ale są też skomplikowane porody, wtedy nie można obejść się bez pomocy człowieka.

  Podczas wycielenia samica może leżeć lub stać, dlatego powinna być gruba warstwa piasku.Procedura dostawy własnej:

  • Najpierw wychodzi pęcherz wypełniony płynem owodniowym.Nie powinieneś ingerować w proces i przekłuwać go - pęcherz rozszerza kanał rodny, a jagnię urodzi się łatwiej.
  • Baranek idzie naprzód z kończynami, głowa spoczywa na nich.
  • Baranek, spadając, zrywa pępowinę.Albo owca go gryzie.
  • Owca samodzielnie oczyszcza noworodka ze śluzu i płynu owodniowego.

  Czytaj więcej: Rasa owiec Karachaevskaya: opis i cechy

  Na poniższym filmie możesz zobaczyć, jak owca rodzi bez pomocy człowieka:

  Owce mogą potrzebować pomocy na każdym etapie porodu.Kolejność urodzeń z udziałem człowieka:

  • Wyciek płynu owodniowego.Nie potrzeba pomocy.
  • Wygląd baranka.Możesz potrzebować pomocy:
   • Jeśli owoc jest umieszczony nieprawidłowo, tylne nogi są z przodu.Weterynarz będzie mógł umieścić płód bezpośrednio w macicy, a poród przebiegnie bez komplikacji.
   • Baranek rodzi się w bańce; musisz uwolnić noworodka, przecinając muszlę.Jeśli weterynarz nie jest obecny, musisz sam sobie z tym poradzić.Najpierw przebija się bańkę.Poczekaj, aż woda odpłynie.Obracają płód i delikatnie popychają go do przodu, ale tylko w momencie, gdy samica zaczyna pchać.
  • Narodziny baranka i pęknięcie pępowiny.Jeśli pępowina nie pękła, gdy baranek upadł lub nie został ugryziony przez owcę, należy ją przeciąć nożyczkami potraktowanymi roztworem jodu.Pępowina jest odcinana w odległości 8-10 cm od brzucha, jest również rozmazana jodem.
  • Oczyszczanie dróg oddechowych.Natychmiast po odejściu baranka należy oczyścić nozdrza i usta ze śluzu; ten element jest obowiązkowy, zarówno przy samodzielnym porodzie, jak i przy pomocy osoby.
  • Oczyścić.Nowonarodzonego baranka wyciera się czystą, suchą szmatką.

  Jeśli jest kilka jagniąt, to drugie i wszystkie kolejne urodzą się szybciej i łatwiej, ponieważ macica w tym czasie wystarczająco się powiększy.

  W swoim filmie hodowca pokazuje, jak pomóc owcy urodzić jagnięta:

  Porada eksperta

  Dobra rada od doświadczonych hodowców owiec:

  • Aby poród przebiegł pomyślnie, należy uważać z karmieniem zwierząt.
  • Oblicz okres wycielenia, aby być tam we właściwym czasie; Nagle potrzebna jest twoja pomoc.
  • Poproś o pomoc lekarza weterynarii z wyprzedzeniem, aby w przypadku skomplikowanego porodu mogła ona szybko przybyć.

  Powodzenie porodu zależy bezpośrednio od jego przygotowania i organizacji.Przy dobrej opiece i zbilansowanej diecie ryzyko patologii jest minimalne.I nawet jeśli pojawią się pewne trudności podczas porodu, po wcześniejszym przestudiowaniu tego procesu będziesz w stanie pomóc zwierzęciu.

  Ciąża owiec: jak ustalić, ile czasu zajmuje owca poród Link do głównego wpisu

  Dalej >>
  Czym i jak karmić owce w domu?

  ciąża owiec - i jak określić, jaka długość: zrozum wszystkie szczegóły (2024)
  Top Articles
  Latest Posts
  Article information

  Author: Nathanial Hackett

  Last Updated:

  Views: 6290

  Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

  Reviews: 87% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Nathanial Hackett

  Birthday: 1997-10-09

  Address: Apt. 935 264 Abshire Canyon, South Nerissachester, NM 01800

  Phone: +9752624861224

  Job: Forward Technology Assistant

  Hobby: Listening to music, Shopping, Vacation, Baton twirling, Flower arranging, Blacksmithing, Do it yourself

  Introduction: My name is Nathanial Hackett, I am a lovely, curious, smiling, lively, thoughtful, courageous, lively person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.