Uprawa, pielęgnacja, zbiór i przechowywanie karczochów (2023)

Karczoch jest rośliną podobną do ostu, której kwiaty są zjadane i która jest również piękną rośliną ozdobną w ogrodzie. Jest wieloletnia i może rozwijać pąki kwiatowe przez okres do pięciu lat, przy czym w pierwszym roku tworzy się zwykle tylko rozeta liści. wmoje żniwoOgrody, upewnij się, że wybierasz młode rośliny, które mają już rok lub alternatywnie polegaj na jednorocznych odmianach specjalnych. Pokażemy Ci, jak wyhodować karczocha, jak go przetrwać zimę i jak go przygotować.

lokalizacja i gleba

Karczochy lubią pełne słońce i ochronę

Karczochy potrzebują pełnego słońca i osłoniętego stanowiska, dlatego są szczególnie rozpowszechnione w południowej Europie. W łagodniejszych regionach bez problemu można u nas uprawiać karczochy, tym bardziej, że obecnie dostępne są odmiany, które są nieco mocniejsze. Miejsce osłonięte jest szczególnie ważne, jeśli chcesz zimować rośliny na zewnątrz, ponieważ są one tylko częściowo mrozoodporne.

Przed sadzeniem powinieneśprzygotowanie łóżkagleba z humusem lubMieszaninapoprawić. Nawet jeśli na początku karczochów jest dużorzucać powinno się stać, nie lubiąpodłogiktórzy mają tendencję do zalewania.

Siew i sadzenie

To zależy od gatunku

Możesz sam uprawiać karczochy, ale jeśli chcesz je zebrać w pierwszym roku, powinieneś zwrócić uwagę na odmiany. Istnieją odmiany, które wytwarzają kwiaty w pierwszym roku, ale odmiany, które tego nie robią, są bardziej powszechne.
Karczochy mają głębokie korzenie, dlatego do wstępnej uprawy zaleca się wybór głębokich tacek na nasiona. W przypadku głęboko ukorzenionych roślin, które mają być uprawiane pojedynczo, dostępne są specjalne tace na nasiona, które można nawet otworzyć.
Jeśli tynasiona karczochaJeśli namoczysz je w wodzie na jeden dzień przed siewem, szybciej wykiełkują. Ogrzewana szklarnia jest idealna, ale karczochy będą również bardzo dobrze kiełkować na parapecie w temperaturze około 18-20°C. Później jest dużoLichtniezbędny. W przeciwnym razie rośliny za bardzo wystrzelą.
Gdy na sadzonkach obok liścieni rozwinie się pierwszy liść, można je przesadzić do pojedynczych doniczek. Z sadzeniem należy dopiero poLodowi ŚwięciCzekać. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca podczas sadzenia, ponieważ rośliny są bardzo ekspansywne. DziękiMischkultur, możesz dobrze wykorzystać przestrzeń pomiędzy nimi, na przykład do wyhodowania główek sałaty.

  • Saattiefe:0,5 – 1 cm
  • odległość sadzenia:80x80
  • Dobrzy sąsiedzi:Koper włoski, kapusta, sałata
  • Źli sąsiedzi:Czosnek, Seler, Szczypiorek, Cebula
  • Woleć:od lutego
  • Sadzenie w łóżku: Mitte Mai
  • No-till od:Kwiecień
  • Czas kiełkowania: 8-12 ujęć
  • Czas kultury/dojrzałość zbiorów:po pierwszym sadzeniu we wrześniu, później już w czerwcu/lipcu


Kup ekologiczne nasiona w naszym sklepie

U nas znajdziesz wiele specjalnych odmian, od jagód andyjskich po groszek cukrowyNasiona jakości ekologicznej. Pośród innych Rarytasy i stare odmiany, duży wybór pomidorów plenerowych, papryki i sałatek, a także szereg kwiatów przyjaznych pszczołom. Nasza piątkaEkologiczne torebki z nasionamiułatwić sobie wybór.

Pielęgnacja i nawożenie

Karczochy zimują prawidłowo

Należy to robić raz lub dwa razy w sezonieużyźniać, aby karczoch dobrze się rozwijał i był wystarczająco silny, aby przetrwać zimę. W pierwszym roku karczoch rozwija tylko kilka pąków, dlatego rośliny karczocha należy pozostawić w ogrodzie na kilka lat.

Rośliny są mrozoodporne do minus 10°C, pod warunkiem, że znajdują się w miejscu osłoniętym od wiatru. Jeśli pozwalasz roślinom zimować na zewnątrz, powinieneś związać listki razem lub odciąć wszystkie liście. Alternatywnie możesz umieścić wiklinowy kosz nad rośliną lub przykryć ją słomą, aby ją chronićMrózchronić. Ale jesteś po bezpiecznej stronie, jeśli hojnie wykopiesz rośliny, a przede wszystkim głęboko je zimujesz w chłodnym, ale wolnym od mrozu pomieszczeniu.

zbiór

Pąki na talerz, kwiaty do wazonu

Można ją zbierać w sierpniu i wrześniu - przynajmniej w pierwszym roku. Od drugiego roku zbiór można rozpocząć już na przełomie czerwca i lipca. Następnie możesz zebrać do 12 pąków kwiatowych na roślinę. Podczas zbioru zawsze zaczynaj od wierzchołków pędów, najlepiej gdy zewnętrzne liście są jeszcze szczelnie zamknięte. Jeśli zbierasz, gdy przylistki są już otwarte, podstawa liścia będzie miała twardy smak, ale pączek nadal będzie smakował. Jeśli nie chcesz od razu używać karczochów, nie odcinaj ich tuż pod pąkiem, ale zostaw około 20 cm łodyżki.

Gdy kwiaty w pełni rozkwitną, karczoch nie jest już jadalny, ale fioletowe kwiaty nie tylko przyciągają trzmiele, pszczoły i inne owadyowadyw Twoim ogrodzie bardzo dekoracyjnie prezentują się również w wazonie. Kwiatostany można również wysuszyć i wykorzystać do aranżacji.

składowanie

Im świeższe, tym lepiej

Karczochy można przechowywać w lodówce do tygodnia. Ważne jest, aby mieć długą łodygę, która służy jako środek nawilżający dla kwiatu. Owiń pączek wilgotną ściereczką i umieść w plastikowej torbie. Regularnie sprawdzaj pąki. Gdy tylko płatki staną się brązowe i zaczną wysychać, pączek należy przetworzyć.

Możesz również zamrozić podstawy karczochów. Potrwają wtedy 6-9 miesięcy.

Choroby i szkodniki

Karczoch jest czasami używany przezmszyce,ślimakiImyszyodwiedził. Roślina nie jest podatna na choroby.

Składniki odżywcze, przetwarzanie i przepisy

Przygotowanie karczocha wymaga cierpliwości. Najpierw musisz je umyć. Najlepszym sposobem na to jest kilkukrotne zanurzenie ich do góry dnem w kąpieli wodnej. Najlepszym sposobem na usunięcie łodygi jest położenie karczocha na krawędzi stołu i odłamanie łodygi. Usuwa to również gorzkie włókna na końcu łodygi. Teraz usuń dolne, mniejsze liście na łodydze. Teraz odetnij górną jedną trzecią karczocha ostrym nożem i przytnij końce zewnętrznych liści.

Wskazówka:Natychmiast przetrzyj interfejsy sokiem z cytryny, ponieważ bardzo szybko brązowieją!

Karczochy zawierają dużo gorzkiej substancji cynaryny. Pobudza to trawienie, poprawia krążenie krwi w wątrobie i wspomaga detoksykację. Obniżają również poziom cholesterolu. Karczochy są szczególnie polecane osobom odchudzającym się. Zawierają niewiele kalorii, ale specjalny błonnik pokarmowy, który zapewnia uczucie sytości przez długi czas. Odwadniają też organizm.

Przepisy z karczochami – egzotyka wśród warzyw

Duszone karczochy

Umyj 2 cytryny i 2 pomarańcze w gorącej wodzie i usuń skórkę obieraczką do warzyw. Ściśnij owoc. W rondelku rozpuścić 1 łyżkę margaryny, dodać sok i skórkę. Usuń łodygi z karczochów i ćwiartki. Odetnij słomkę i drobne listki i umieść je w soku, ściętą stroną do dołu. Dodaj trochę soli i 1 łyżkę syropu z agawy. Dusić na średnim ogniu przez 20-25 minut. Kompletny!

Krem z karczochów

Artischocken vorkochen. Zusammen mit 1 TL Zitronensaft, 3 EL Olivenöl, 2 TL Senf und 2 TL Agavendicksaft pürieren. Einen Zweig Rosmarin kleinhacken. 2 Frühlingszwiebeln in dünne Ringe schneiden. Beides zur Artischockenmischung geben und mit Salz und Pfeffer abschmecken. Am besten mit frischem Brot genießen!

zupa z karczocha

Oczyść 8 karczochów, usuwając zewnętrzne liście i wewnętrzną słomkę. Obierz i posiekaj łodygi. Karczochy pokroić w cienkie kliny. Pokrój w kostkę cebulę i 1/4 selera. Obierz i pokrój w kostkę 200 g ziemniaków. Podsmaż cebulę i seler na oleju, a następnie dodaj ziemniaki i karczochy. Dodać 1 litr bulionu warzywnego i zagotować. Dusić na średnim ogniu przez ok. 40 minut. Zmiksuj wszystko w blenderze i dopraw solą i pieprzem. Jeśli chcesz, dopraw odrobiną crème fraîche.

Artischocke anbauen, pflegen, ernten und lagern (10)

Zamów ekologiczne nasiona karczochów i akcesoria bezpośrednio u nas w sklepie:

Znajdziesz u nas również inne odmiany nasion odRzadkie odmiany ekologiczne w moim sklepie ze zbiorami.

« do bobu do bakłażana »

Moja poczta z marchwi żniwnej

Newsletter dla Twojej samowystarczalności

Profesjonalna wiedza na temat ogrodu i balkonu + wskazówki ułatwiające samodzielność + osobiste rekomendacje + aktualności z moich zbiorów

5 € zniżki w sklepie za rejestrację

Artischocke anbauen, pflegen, ernten und lagern (12)

");return false}},async:false})}var cr_captcha=$cr(this).find('input[name=captcha]');if(cr_captcha.val()){$cr.ajax({ wpisz: "GET", url: $cr(".cr_form").attr("akcja").replace("wcs","check_captcha")+$cr(this).find('input[name=captcha] ').val(),sukces:funkcja(dane){if(dane){cr_captcha.addClass('sprytny_formularz_błąd').after("

"+dane+"

");return false}},async:false})}}if($cr(this).find('.clever_form_error').length){return false}return true});$cr('input[class* ="cr_number"]').change(function(){if(isNaN($cr(this).val())){$cr(this).val(1)}if($cr(this).attr ("min")){if(($cr(this).val()*1)<($cr(this).attr("min")*1)){$cr(this).val($ cr(this).attr("min"))}}if($cr(this).attr("max")){if(($cr(this).val()*1)>($cr( this).attr("max")*1)){$cr(this).val($cr(this).attr("max")}}});old_src=$cr("div[rel= 'captcha'] img:not(.captcha2_reload)").attr("src");if($cr("div[rel='captcha'] img:not(.captcha2_reload)").length!=0) {captcha_reload()}});funkcja captcha_reload(){var timestamp=new Date().getTime();$cr("div[rel='captcha'] img:not(.captcha2_reload)").attr(" src","");$cr("div[rel='captcha'] img:not(.captcha2_reload)").attr("src",old_src+"?t="+znacznik czasu);return false}}if (typeof jQuery==="niezdefiniowany"){loadjQuery("//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js",main)}else{main()}

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated: 21/11/2023

Views: 6149

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.